Mark Brown: 3 žinutės iš viešojo kalbėjimo čempiono

Savaitgalį, Vilniuje vykusioje tarptautinėje „Toastmasters“ konferencijoje lankėsi pasaulio viešojo kalbėjimo čempionas Mark Brown. Jis užkrėtė visus savo pozityvumu, ekspresyvumu ir nuoširdumu. Kaip pats paminėjo, svarbiausia jam – ne gerai pasirodyti ir „sužibėti“ kaip kalbėtojui, o suteikti dalyviams realios vertės. Tik tame jis mato prasmę ir tuo pačiu – tai didžiausia jo baimė bendraujant su auditorija: „O jei jie nieko vertingo neišsineš?“. Naudingų įžvalgų, kaip ir teigiamų emocijų bei padrąsinimo, savaitgalį gavau su kaupu.

Mintys, kurias išsinešiau po Mark Brown pranešimų:

 1. Noriu turėti tokius mokytojus, kurie nepabijotų taip tikėti manimi, kad pasidalintų viskuo, ką žino. Ne tik tuo, ko negaila ar ko konkrečiai prašau. Tuo, ko aš dar nežinau, kad man reikia. Kas nežinau, kad egzistuoja. Taip pat noriu išmokti pasitikėti kitais taip, kad taip pat galėčiau jiems perduoti maksimaliai, be jokios slaptos minties „o šitą pasiliksiu sau“. Kas mums trukdo tai padaryti? Baimė, kad kitas užims mano vietą; kad mūsų žinios ir patirtis taps mažiau vertingi, jei tuo dalinsimės (o juk dažniausiai yra atvirkščiai); nepasitikėjimas savimi ir kitais; godumas ir pavydas. Vis tik padėdami užaugti kitam ir tai darydami iš visos širdies, mes įprasminam save ir savo pasiekimus, bei dar daugiau užaugam patys.Baimę, kad kažkas užims Tavo vietą, taip pat sunku pagrįsti, juk „augindami žmogų“ jam padedame tapti ne mūsų kopija, o individualia asmenybe, kur mūsų žinias ir patirtis jis pritaiko savaip, jam tinkamiausiu būdu. O dalintis, sėti sėklas, auginti ir jomis rūpintis – mūsų prigimtis. Šioje vietoje labai svarbu išmokti ne tik dalintis, bet ir priimti.
 2. Kad ir kaip stengčiausi, aš negaliu motyvuoti kitų žmonių keistis (nei klientų, nei draugų, nei šeimos narių). Aš negaliu jų priversti norėti ar kažką daryti. Bet to ir nereikia! Palikime žmonėms pasirinkimo teisę ir nespręskime už juos, kas jiems geriausia. Mes tik galime būti pavyzdžiu ir pasidalinti tuo, kas veikia mums. Mes galime keistis patys ir taip įkvėpti kitus.

  „Aš negaliu motyvuoti nė vieno iš jūsų,“ – sakė Mark Brown. „Aš galiu jus įkvėpti, bet ne motyvuoti. Juk motyvacija kyla iš kiekvieno vidaus!” Ir jis visiškai teisus. Jums gali siūlyti kalnus aukso, nemokamą kavą ir transportą, šokinėti aplink jus, jei jūs nenorėsite kažko daryti – jūs ir nedarysite, arba darysite, bet be jokios ugnies. Tai ar to reikia?

  Dalykas, kurį galime padaryti, pasak lektoriaus – padėti žmonėms suprasti jų KODĖL: kokius jie turi tikslus, kodėl jie nori/ nenori imtis veiklos, kas juos skatina, kas jiems teikia džiaugsmą ir prasmę. Kiekvienas turi savo KODĖL.

 3. Savo aplinkoje noriu suburti tik tuos žmones, kurie manimi nuoširdžiai tiki, kartais galbūt net labiau nei aš. Kurie padrąsina ir primena, kad esi vertingas. Kurie traukia į viršų, o ne tempia žemyn (visą mėnesį nešiojuosi kolegės mintį apie kranus ir krabus – atsakykite sau ir jūs, kurie žmonės iš jūsų aplinkos jus kelia į viršų, o kurie stabdo. Norėdami pakeisti save ir savo gyvenimą – pakeiskite krabus kranais).

  Nenoriu destruktyvių santykių, bendravimo iš mandagumo, pokalbių „į vienus vartus“ ar gaišti laiką įrodinėjant savo aplinkos žmonėms, kodėl aš kažką noriu daryti ir dar įrodinėti, kad tai galiu. Ne tik sau įrodinėti (kas turbūt žinot, yra kartais labai skausminga), bet ir eikvoti energiją tai įrodinėjant kitiems.

  Mane labai įkvėpė ir net sugraudino Mark pavyzdys, kai jis pasidalino asmenine istorija, kaip prieš svarbų pasirodymą didelei auditorijai, jo vaikai likus keletui dienų išrinko ir užrašė atviruką su žodžiais: „Mes žinojome, kad Tau puikiai pavyks“, ir įteikė Mark tik po jo pasirodymo. Vadinasi, jie jau seniai žinojo, kad jam pavyks – jie pasitikėjo avansu!

Galbūt pagalvojote – o tai kur patarimai viešajam kalbėjimui? Nėra 🙂 Nes tai, kas galioja viešajam kalbėjimui, galioja ir gyvenimui apskritai (ir atvirkščiai). Svarbiausia – būti nuoširdžiu, būti savimi ir kalbėti/ veikti su aistra bei tai, kas yra Tavo pašaukimas. Išduodamas savo talentus (jų nenaudodamas) – išduodi save. Išduodi save tiek scenoje, tiek darbe, tiek namuose.

Linkiu atrasti savo aistrą ir veikti jos vedamiems! Tuomet viskas vyks sklandžiau – nekils klausimų ar abejonių ten, kur jos kildavo anksčiau, bus daugiau drąsos ir energijos veikti.

(Nuotr. Grigorij Bataščiuk Photography)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Create a website or blog at WordPress.com | Sukūrė: Anders Noren

Aukštyn ↑

%d bloggers like this: